Yaz Ayları İçin Hafif ve Sağlıklı Beslenme Önerileri

Yaz ayları, kimimizin iştahının tavan yaptığı, kimimizinse iştahsızlıktan beslenme dengesinin tamamen şaştığı bir dönem kuşkusuz. Peki ya özellikle bu aylarda uygulaman gereken basit ama etkili çözümleri, önerileri bildikten sonra kış aylarında zar zor verdiğin kiloları tekrar almanın önüne geçebilir ya da sağlıksız bir şekilde kilo vermeyi önleyebilirsin desek? İşte altın değerinde yazın beslenme önerileri:


1. Öğlen ve akşam öğünlerinde lezzetli ve sağlıklı seçimler yap!


Çorba? Hem de yazın? Evet, özellikle midesi hassas olanlar öğünlerine 1 kase çorbayla başlayabilirler. Çorba seçiminde ise krema ve tereyağı eklenmemiş olanları tercih etmek gerekiyor. Aynı şekilde günlük protein ihtiyacını karşılaman adına her gün bir öğününde mutlaka ızgara tavuk, balık veya hindi etine yer vermelisin. Ara öğünlerde ise 1 çay bardağı leblebi ya da 8-10 badem / fındık, hiç olmadı içinizi ferahlatacak bir kase yoğurt tüketebilirsin.


2. Yazın içecek olarak nelere tüketmeli?


Su, su, su! İhtiyacımız olan tek şey su. Özellikle su kaybının hat safhada yaşandığı yaz aylarında su tüketimini en az 2,5-3 litre aralığında tutmanda fayda var. Günlük su tüketimine ek olarak ferahlatıcı bir şeyler içmek istersen detoks suları, miktara dikkat etmek koşuluyla taze sıkılmış meyve suları, ev yapımı ayran veya sade soda iyi bir tercih olabilir.


3. Ara öğün candır!Ara öğün dediğimiz şey sadece diyet programlarının değil, sağlıklı beslenmenin yapı taşı. Dolayısıyla yaz kış fark etmeksizin ara öğünlerine kesinlikle dikkat etmeli ve özen göstermelisin. Her ana öğünden en az 2 saat sonra bir ara öğün şart. Yaz aylarında ferahlatan ara öğünler içinse tercihini yoğurt, soğuk süt, kuruyemiş (leblebi, fındık, badem vb.), 1 meyve, yumurta vb. besleyici gıdalardan yana kullanabilirsin. Tek dikkat etmen nokta, miktar kontrolü.


4. Tatlısız yaz akşamı mı olur?Dediğini duyar gibiyiz ama endişelenmene hiç gerek yok çünkü bunun da bir çözümü var elbette. Eğer zayıflama programında değilsen haftada 2-3 gün kendini ödüllendirebilirsin ama bu demek değil ki haftada 3 gün istediğin kadar tatlı yeme hakkın var… Miktar kontrolü yaparak pekala da tatlı isteğini giderebilirsin. İlk tercih etmen gerekenler ise hamur tatlıları değil de sütlü tatlılar, dondurma veya meyveli tatlılar.


BONUS: Hem Pratik Hem Serinleten Detoks TarifiTadı ve kokuşu kadar rengiyle de yaz sofralarının baş tacı olmaya aday, bizden söylemesi! Elma, salatalık, frambuaz ve limonun muhteşem birleşiminden ortaya çıkan bu detoks içeceğini hazırlamak da oldukça pratik. 1 litre suya 1 çay bardağı frambuaz, 1 yeşil elma ve 1 adet salatalık kabuklarıyla birlikte doğranmış şekilde ekleyin. Son olarak da limonu dilimleyin ve suya katın. 3-5 saat kadar ağzı kapalı büyük bir kavanozda beklettiğin suyu gün içerisinde belirli aralıklarla tüketebilirsin.Anahtar Kelimeler: yazın ne yenir, detoks tarifleri, yaz ayları için sağlıklı beslenme, yazın sağlıklı beslenme, yazın beslenme önerileri, sağlıklı beslenme
Kolay Randevu logo