Sağlıklı Saçlar İçin Beslenmenin Önemi

Kafanı nereye çevirsen, neyi izlesen veya dinlesen sık sık duyduğun şey; “Aman, sağlıklı beslenin.” uyarısı değil mi? Özellikle son yıllarda iyice artan bu uyarılara hala kulak vermediysen; biz sağlıklı saçlar için neden besinler bu kadar önemli ona vurgu yapacağız. Hangi besin saça hangi faydayı sağlıyor, düzenli kullanım ile saçında ne gibi değişiklikler olacak gel birlikte inceleyelim.

Somon


Saçları dökülen, mat ve çirkin bir görüntüye bürünen saçlara somon birebir desek ne derdin? Başta Omega 3 olmak üzere B12 vitamini, protein, denir ve D vitamini içeriyor. Daha ne olsun değil mi?

Yumurta


Yemeklerden maskelere, oradan da bakım ürünlerinde ana malzeme olarak karşımıza çıkan yumurtanın saç bakımında fazlasıyla etkili olabileceğini tahmin etmişsindir diye düşünüyoruz. Protein açısından fazlasıyla besleyici olan yumurtayı öğünlerinden eksik etmezsen; saçlarında dökülme, kopma gibi sorunlar yaşamazsın.

Yağlı Tohumlar


Gün içinde ara öğünlerde de oldukça sevilen kuruyemişleri cebinden eksik etmiyorsun güzelim. İster sev ister sevme; kaju, fındık, fıstık ve badem gibi oldukça yağlı olan kuruyemişler saçın ihtiyaç duyacağı nemi sağlar. Hacim ve parlaklık için de birebir hani, biz söyleyelim de sen belki tüketmek istersen.

Kırmızı Et


Saçın dökülüyorsa bil ki sebebi demir eksikliğidir ki en zengin demir içeren besin kırmızı et. O zaman ne yapıyoruz özellikle de akşam yemeklerinde kırmızı et tüketiyoruz.

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Sağlıklı saçlara sahip olmak için ne yapmalı diyerek sürekli araştırma yapıyorsun ama çözümün mutfağından geçen sağlıklı beslenme olduğunu kaçırıyorsun. Hemen mutfağa koş ve bol yeşil sebzeli bir yemek hazırla.

İstiridye


Çinko hakkında neler duydun bilemeyiz ama bugün duyduklarını aklına kazı. Eğer saçın aşırı dökülüyorsa çinko minerali eksilmiş olabilir. Bu durumda istiridye tüketerek dengeleme yapabilirsin ama hemen bir uyarı; sağlıklı saçlar için beslenmenin önemi büyük fakat fazla tüketilen besinler sana zarar verebilir. Cıva oranı yüksek olan istiridye çok tüketilmez mesela, bunları da öğrenmek gerekli

Kivi


Hücre ve dokuları yenilemede etkisi büyük olan kivi saç bakımında da büyük etki sağlıyor. İçerisindeki bol miktardaki C vitamini nedeniyle günde en az 1 tane kivi tüketmelisin.

Kuru Baklagiller


Fasulye, barbunya, mercimek gibi bol protein içeren kuru baklagilleri sık tüketmelisin. Protein dışında demir, çinko ve biotin içeren bu baklagiller saç sağlığı için çok önemli.

Anahtar Kelimeler: sağlıklı saçlar için beslenmenin önemi, sağlıklı beslenme, sağlıklı saçlar, sağlıklı saçlara sahip olmak için ne yapmalı, saç sağlığı


Kolay Randevu logo