Aslında bronzlaşmanın da ötesinde güneşi sevmemizin birçok nedeni var. Serotonin seviyesini artırır anksiyeteyi hafifletir, kemik, diş ve cilt için şifa olan D vitamini üretir, ancak erken yaşlanma ve cilt kanseri riskini önlemek için güvenli ve sağlıklı bir şekilde bronzlaşmak gerekir. Sağlıklı bronzlaşmak için önerilerimize göz atabilirsiniz.


1- Doğru güneş kremini aldığınızdan emin olun
Sadece güneş kreminin üzerinde yazan faktör sayısına güvenerek alışveriş yapmayın. 30 faktör, 50 faktör, 70 faktör. Bunlar bir kenara, öncelikle güneş kreminin arkasını çevirin ve “Broad Spektrum” yazısını veya UVA logosunun olup olmadığına bakın. Çok koyu bir teniniz varsa 15 faktör, çok açık tenliyseniz 50 faktör sizin için uygun olacaktır.


2- Bütün gün güneşlenmeyin
Fiziksel olarak daha fazla melanin (bronzlaşma rengini veren pigment) üretilemediğinde vücudunuz bir noktada buna dur diyor. Bu nedenle sahilde ya da deniz kenarında bütün gün güneşin altında durmak bir bakıma anlamsız. Dr.NickLowe’un dediğine göre genellikle bu süre 2-3 saat arasında. Bu da demek oluyor ki, 2-3 saat geçtikten sonra güneş cildinize zarar vermeye başlıyor.


3- Gölgede kalın ve güneşlenmeye biraz ara verin
Beiersdorf Ar-Ge Başkanı Dr. Frank Schwanke’ye göre: "Güneşten bir süreliğine kopmak UV yoğunluğunu ve güneş yanığınızı azaltacaktır ve bronzluğunuzun daha sağlıklı ve daha uzun ömürlü olmasını sağlar".


4- Bronzlaşmayı hızlandırıcı takviye kremlerden vazgeçin
Cilt kanseri ile ilgili birçok çalışma yapmış Dr. Marko Lens, “bronzlaşmayı hızlandırıcı kahverengimsi kremlerin” oldukça zararlı olduğunu söyledi. Ona göre: “Cildinize uyguladığınız hiçbir şey cildin koruyucu koyu renk pigmenti olan melanin üretimini artırmaz.” Bu nedenle bronzlaşmayı hızlandırıyor adı altında satılan hiçbir kremi satın almayın.


5- Cildinize iyi gelecek sağlıklı besinler tüketin
Bazı gıdalarda bulunan likopenin, cildin kendi SPF'sini (güneş koruma faktörü) arttırdığı bilinmektedir. Domateste, diğer kırmızı ve turuncu meyvelerde, sebzelerde bulunan antioksidan, güneş korumanızı %33 oranında artırabilir. Bu anlamda en iyi besinlerden biri olan domates salçasını özellikle yazın bol bol tüketebilirsiniz. Diğer tüketmeniz gereken cilt dostu besinler, yeşil çay ve balık.Ayrıca bitter çikolata, güneş yanığına karşı korunmada yardımcı olan flavonoidler ile dolu. Kafeinin ise cilt kanseri riskini azaltmaya yardımcı olduğu düşünülüyor. En iyisi siz sahile gitmeden önce bir fincan espresso eşliğinde bitter çikolatanızı yiyin.


6- Güneşe çıkmadan önce iyice keselenin
Dışarıda mümkün olan en iyi bronzluğa ulaşmak için güneşe maruz kalmadan önce iyice keselenmeniz gerekir. Keseleme yardımıyla ölü hücreler cildin en üst katmanından uzaklaşır ve taze cildin görünmesine izin verir. Ölü hücrelerin çıkarılması farklı cilt tonunun oluşmasına bile sebep olabilir, tıkanmış gözenekleri açar,kir ve yağları yok eder ve hatta akneyi bile önleyebilir. Derinizi şeker, yulaf ezmesi ve lif kabağı ya da keseleme eldiveni ile kuvvetlice ovuşturarak ölü cilt hücrelerinizin pul pul dökülmesini sağlayabilir ve bu sayede cildinizi temizleyebilirsiniz. Ölü cilt hücrelerinin oluşumu ne kadar az olursa bronzluğunuz da o kadar kalıcı olur. Ayrıca ölü cildin dökülmesi bronzlaşmayı da kolaylaştırır.Yaz aylarında deniz kenarında tatil yapamayanlar, tatil sezonu başlamadan bronz tene sahip olmak isteyenler ya da yaz kış bronz tenli olmak için çaba harcayanlar, sizler için önerimiz, güneşlenmekten daha kalıcı bir çözüm olan solaryum. Eğer güneşe çıkmaya vaktim yok ama bronzluğum kalıcı ve hemen olsun diyorsanız size en uygun solaryum salonları için Kolay Randevu'dan online randevunuzu buraya tıklayarak alabilirsiniz!


Keywords: sağlıklı bronzlaşma, bronzlaşma önerileri, sağlıklı bronzlaşma önerileri, bronzlaşma kremleri, güneş kremi, sağlıklı bronzlaşmak, solaryum, 
Kolay Randevu logo