Nis Kuaför ve Bayram Bal Viaport Venezia'nın Sahibi Habip Örs İle Röportajımız


  • Kolay Randevu ile nasıl tanıştınız? 
Kolay Randevu ekibinden biri bize ulaştı ve uygulamanın özelliklerini anlattığında işimize çok yarayacağını düşündük. Artık iletişim teknolojileri çağındayız ve müşterilerin taleplerini karşılar nitelikte olduğunu fark ettik. Bu uygulamayla, insanlar ellerindeki akıllı telefonlarla 5 sn. içinde istedikleri işlem için kolayca randevu alabiliyorlar. Biz de bu kolaylığı ve konforu müşterilerimize yaşatmak istedik.  
  • Müşterilerin Kolay Randevu uygulaması ile ilgili geri dönüşleri nasıl oldu? 
Oldukça iyi. İnsanların özellikle İstanbul gibi bir yerde vakitleri çok az olduğu için, böyle bir uygulama üzerinden bize gelmeleri onlara da kolaylık sağlamış oldu.  
  • Kolay Randevu uygulamasının sektörde hangi eksiklikleri kapatabileceğini düşünüyorsunuz? 
Sektörde işletme programları uzun zamandır kullanılıyor. Fakat online bir düzene sahip olan henüz yoktu ya da ben bilmiyorum. Bu uygulama, insanların bizimle çok kolay bir şekilde irtibat kurmasını sağlıyor. Bu anlamda işimizdeki iletişim hızını etkileyip, dolayısıyla daha rahat çalışmamızı sağlıyor. Eskiden iş yaparken bir telefon gelirdi, gidip ona bakıp, randevuyu ayarlayıp tekrar işe geri dönmek hem bizi, hem de müşteriyi rahatsız ederdi. Şimdi bu işle ilgilenen arkadaş bu uygulama üzerinden gelen randevuları takip ediyor ve gerekli yerleştirmeleri yapıyor.  
  • Kolay Randevu uygulamasının en çok işinize yarayan özelliği ne oldu? 
Kullandığımız işletme programları vardı fakat çok iyi kullanamıyorduk. Bu uygulama ile müşteri bilgileri, randevuları düzene girmiş oldu. İşimizi kolaylaştırması ve hızlandırması en beğendiğimiz özelliği oldu. Müşteriler tarafındaki olumlu nokta ise, kuaförlerdeki fiyatları önceden sistemde görerek gelmek oldu. ‘’Orası kesin çok pahalıdır’’ algısı tarihe karışmış oldu. Bu uygulama ile artık her şey daha net ve belirgin.  
  • Sizin eğitime önem veren bir yapınız olduğunu biliyoruz. Bununla ilgili ne gibi çalışmalarınız var? 
Ben Artistik Kuaförler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, aynı zamanda Eğitim Komisyonu Başkanıyım. 2006 yılından beri, işin eğitim tarafıyla da ilgiliyim ve onun içindeyim. Hatta şu anda dernek olarak, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortak yürüttüğümüz meslek liseleri ve meslek yüksekokulları güzellik, saç ve bakım hizmetleri ile bir eğitim projesi var.   İstanbul’daki meslek yüksekokulu kuaförlük bölümü öğrencilerine ücretsiz eğitim desteği sağlıyoruz. Buradaki amacımız; benim de dahil olduğum sektörümüzün Artistik Kuaförler Derneği’nin değerli üyeleri ve önemli eğitimcileri Metin Bahçecik, Erdem Kıramer,  Hakan Köse, Yıldırım Özdemir, Yusuf Koçyiğit, Sibel Bircan, Damla Arı, Adnan Serter, Salih Pehlivan, Mahmut Ebil, Hüseyin Sivrikaya, Gülay Tiran, Cemil İrez, Suat Tekten, Gülizar Boyacı gibi isimleri ile birlikte gönüllülük esasına dayalı olarak buradaki bölümlerde okuyan, gelecekte bizimle birlikte çalışabilecek öğrencilere eğitim desteği sağlamak. Saç kesim, topuz, styling  gibi eğitimlere ek olarak, Loreal, Schwarzkopf, Wella gibi sektörün önemli firmalarıyla da teknik eğitim desteği sağlıyoruz. Böylelikle bizim yanımıza çalışmaya gelmeden önce, onları hazırlamış ve donanımlı hale getirmiş ve mesleklerine daha tutkulu hale gelmelerine yardımcı oluyoruz.  Ayrıca kendi işletmelerimizde de ekibimizin eğitimine çok önem veriyoruz. Sürekli eğitim ve yarışmalara katılıyoruz. Ekibimizden Ayhan Önlüel, Hairist Yılın Kuaförü Yarışması’nda 2. oldu ve İngiltere’deki Alternative Hair Show’da ülkemizi temsil edecek. Burak Özen de uluslar arası saç ödülleri Wella Trend Vision’da kategorisinde Türkiye 1.si oldu. Ülkemizi Barcelona’da temsil edecek.  
  • Saç ile ilgili yapmayı en çok sevdiğiniz işlem hangisi ? 
Her işlemi yapmaktan keyif duyuyorum ama içlerinde en sevdiğim kesim ve boya işlemleri.  
  • Türk kadınlarının kullandığı saç stillerini nasıl buluyorsunuz? Gelenekseller mi yoksa yenilikçiler mi? 
Kendi stilini yaratanlar çok ama kopyacılar da çok. Sosyal medyadan, televizyondan veya dergilerden etkilenip aynısını yaptırmak isteyen de oldukça fazla. Bunun için yüz ve saç yapıları, aynı zamanda yaşam tarzları uygun olmasa bile yine de gördüğü o modeli istemekte ısrarcı olabiliyorlar. Kendini çok iyi tanımak ve bana ne yakışır noktasında uzmanlardan görüş almaları bu noktada onlara çok yardımcı olacaktır.  
  • Yabancı müşterilerin sizden beklentileri Türk kadınlarına göre nasıl farklılık gösteriyor? 
Türk kadınları, stil konusunda daha çok Avrupa ve Amerika’yı göz önünde bulundururken, Orta Doğu’lu kadınlar Türk kadınlarının saç ve kaş stilini örnek alıyorlar. Tabi onların yüz ve saç yapıları bizden biraz farklı. Bu noktada onları memnun etmek için elimizden geleni yapıyoruz.  Bize benzeyen tarafları ise, sarışınlık meraklarının olması. O konuda Türk kadınlarıyla oldukça benzer isteklere sahipler.  
  • Sizden bu sonbahar-kış saç trendleri konusunda tüyolar alabilir miyiz? 
Renk konusunda doğallık ön planda. Toprak renkleri, ombreler, sombreler, karameller, küllü sarılar, gri tonlar oldukça revaçta olacak. Bob ve hafif dalgalı teknik kesimleri, örgüleri kış sezonunda sıklıkla göreceğiz. 
Kolay Randevu logo