Mehmet Tatlı Orjin Maslak Şubesi'nden Nevruz Tatlı ile Röportajımız

 Kolay Randevu ile nasıl tanıştınız?

TrumpTowers şubemizin ilk çalışmasıyla tanıştık. Daha sonra Candaş Bey ile tanıştık ve ondan tavsiyeler aldık. Randevu sisteminden bahsetti . Sistem aklıma yattı çünkü Orjin İş Merkezi’nde beyaz yakalılara hizmet verdiğimiz için hızlı olmamız, çabuk düşünmemiz ve yenilikçi olmamız gerekiyor. Bu uygulamanın burada işimizi çok kolaylaştıracağını düşündüğüm için sisteme dahil oldum.

-        Önceden randevu sistemi ile mi çalışıyordunuz?

Burası bir iş merkezi olduğu için biz randevu sistemi ile çalışmak istesek de, randevuları tam olarak ayarlayamıyorduk. Sabah erken ve öğle saatlerinde bir anda kalabalık oluyor. Randevuya uyulmadığı takdirde ise zor anlar yaşıyorduk. Sistemin kişiye randevusunu mesajla önceden hatırlatıyor olması, randevu saatine daha sadık kalınmasını sağladı. Biz burada %40 randevu ile %60 randevusuz çalışıyoruz sonuç olarak.


-        Müşteri kitlenizi kimler oluşturuyor?

Daha çok buradaki plazalarda çalışanlar geliyor. Yaş aralığı 25 ila 45 arasında değişiyor. Yakındaki Mashattan, Maslak 1453, Eclipse gibi sitelerden de çok gelen var. Ama ağırlıklı olarak beyaz yakalılara hitap ediyoruz.


-        Müşterilerin KR ile ilgili geri dönüşleri nasıl oldu

Misafirlerimiz akıllı telefonların kullanımı ve internet hızını çok iyi yakalamış durumdalar. Kuaföre telefon açmadan birkaç tıklama sonucunda randevusunu oluşturuyor olması onları çok memnun ediyor. Mesela sistem hatırlatma yapıyor uzun süre gelmeyen kişilere. Bizim ağzımızdan sizi özledik isterseniz şimdi tek tuşla randevu alabilirsiniz hatırlatması yapması ve bunun sonucunda müşterimizi salona teşvik etmesi çok güzel bir şey. Misafirimiz sizi özledik mesajını çok önemsiyor. Her ziyaretlerinde para puan kazanmaları da cabası.

-        Güzellik sektörünün teknolojiyle olan bu entegrasyonundan memnun musunuz?

Aslında oldukça memnunuz. Bizim KR’dan başka kullandığımız bir uygulama yok. Son zamanlarda çok kişi kapımızı çalmaya başladı büyük vaatlerle ama bu işi en iyi yapanın ve şu an tek iyi yapanın Kolay Randevu olduğunu görüyoruz.


-        Mehmet Tatlı zincirinin markalaşma sürecini anlatabilir misiniz?

1971 senesinde Nişantaşı Valikonağı Caddesi’nde bu marka doğdu. Daha sonra sırasıyla Etiler, Erenköy, ilk AVM şubesi Kozyatağı Carrefour’da açıldı. Carrefour Kozyatağı'ndan sonra şubeleşmenin önü açıldı ve şu anda toplamda 25 şubemiz bulunuyor. Franchise sistemiyle çalışmıyoruz ama yıllarca bize emek vermiş, dükkan sahibi olmak isteyen kişilere çalıştığı yerden önce hisse ya da dükkanın tamamını veriyoruz. Dışarıdan tanımadığımız kişilere markamızı kesinlikle vermiyoruz.-        Yakın zaman planlarınızda neler var, nasıl büyümeyi hedefliyorsunuz?

Önümüzdeki ay Nurol Plaza’da, arkasından Maslak 1453’te yer açacağız. Hissedarlık sistemiyle büyüdüğümüz için, bir kişiye bir dükkandan değil, tüm şubelerden hissedarlık veriyoruz. Dolayısıyla önünü çok fazla açtığımız için bu şekilde hissedarlarımız fazlalaşıyor. Belirli bir hissedarlık bedelimiz var, o bedel verildiği takdirde 25 şubenin Nişantaşı, Etiler, Erenköy, Kozyatağı şubeleri hariç ( onlar ayrı limited şirketleri olduğundan ) geri kalan tüm şubelere ortaklık veriyoruz. Bu şekilde daha çok insan ve iş birliğiyle büyüyoruz.

-        Personelinizi siz mi yetiştiriyorsunuz?

Genelde biz yetiştiriyoruz. Geçtiğimiz senelerde yaptığımız bir uygulama vardı. Bilinirliği yüksek, kaliteli kuaförleri yurtdışından tercümanıyla getirtip, ev tutup 6 ay ya da 1 senelik periyotlarla burada misafir edip, onlardan eğitim aldık. O eğitimlerde öne çıkan bazı isimler oldu. O isimlerden biri de bendim. Sonrasında eğitimleri ben devam ettirdim. Şu anda topuz, kesim ve renklendirme eğitimleri kendi içimizde (sadece çalışanlarımız için) devam ediyor. Defilelere çok sıklıkla katılıyoruz bu arada, neredeyse bütün defilelerde varız .


-        Renklendirmede yenilikler neler?

Aslında renklendirmede şu anda yüz kontürlerine göre yapılıyor. Yüzün bazı kusurlarını kapamak veya bazı güzel yanlarını öne çıkarmak önemli. Ne yapıldığı ve hedefi belli, bölgesel renklendirmeler yapıyoruz.


-        Kullandığınız ürünler neler?

Bu şubemizde sadece Aveda kullanıyoruz. Aveda Amerikan menşei bir marka olup doğaya, insan sağlığına çok değer veren bir kuruluş. Türkiye’de çok güçlü bir marka olan Estee Lauder’in bünyesinde ve yapılan Ar-Ge çalışmaları çok ciddi boyutta. Bu da bize çok güven veriyor. Bitkisel bir ürün her şeyden önce.  %95 ile %100 arasında bitkisel ürünlerden oluşuyor. İşimizi iyice kolaylaştırıyor, çıkan sonuçlar oldukça kaliteli oluyor.

 

 

 

Kolay Randevu logo