İş görüşmenizin olduğunu öğrendiniz, kıyafet, makyaj, saç derken her şey son dakikaya kaldı. Hiç endişelenmeyin çünkü bu önerilerimizi okuduktan sonra bundan sonraki tüm iş görüşmeleriniz için hazırlıklı olacağınıza şüpheniz olmasın. Hayalinizdeki işi almak için o önemli gün gelip çatmadan önce kıyafetlerinizi seçin ve bu tavsiyelerimizi okuduktan sonra da makyaj ve saç modelinizi kararlaştırın. “Seçtiğim ruj rengi iş görüşmesi için profesyonel mi? Göz makyajım çok mu fazla? Saçım çok mu abartı oldu?” gibi sorulara anında yanıt bulacağınız kapsamlı rehberimize göz atabilirsiniz.


·       En rahat olduğunuz saç modelini seçin

Unutmayın ki, buradaki tek amacınız iş görüşmesinde rahat olmanız ve sizi rahat hissettirecek bir saç modeli seçmek. Aslında saçınızın modelinden ziyade ne kadar düzgün göründüğü daha önemli. Dünyaca ünlü kuaför Mark Townsend, "Kırmızı halı için hazırladığım müşterilerime gösterdiğim özenin aynısını iş görüşmesine gidecek müşterilerim için de gösteriyorum.” diyor. Siz de bu konuda uzman birinden yardım almak istiyorsanız, hemen şimdi Kolay Randevu yardımıyla en yakınınızdaki kuaförleri buraya tıklayarak araştırabilirsiniz. Sade ve şık dendiği zaman akla ilk gelen saç modeli olan atkuyruğu, iş görüşmeniz için uygun bir seçim olabilir. Bir diğer seçenekse alçak topuz modeli. Buna ek olarak, saçlarınızın olabildiğince doğal görünmesini sağlamalısınız. Saçlarınız oldukça nemli, dalgalı ya da kıvırcıksa eğer eminiz ki, iş görüşmenizin başladığı andan bittiği ana kadar aklınız saçlarınızda olacak. Konsantrenizi kaybetmemek için saç bakım ürünlerinden size uygun olanı seçip düzenli olarak kullanmanızda fayda var. Böylelikle saçınız hem sağlıklı hem de canlı görünecektir. İş görüşmeniz, siz haber aldıktan birkaç saat sonra gerçekleşecek ve bu nedenle de saçlarınızı yıkamaya vaktiniz yoksa, mutlaka kuru şampuan kullanmanızı öneriyoruz.


·       Sade ve basit modeller seçin

İş görüşmenizin olduğu günden önceki gece saçlarınızı yıkayın ve kurulayın, bu sayede gün içinde istediğiniz saç modelini hiç vakit kaybetmeden uygulayabilirsiniz ve kuru şampuan kullanmak zorunda kalmazsınız. Saçlarınız uzunsa eğer sizin için en rahat ve pratik modelin atkuyruğu olduğunu söyleyebiliriz. Saç spreyi kullanmayı sevmiyorsanız, kuaförünüzden saç şekillendirmeyle ilgili başka ne tür bir ürün kullanabileceğinizi öğrenebilirsiniz. İş görüşmesinden önce veya görüşme esnasında kesinlikle şapka takmamalısınız. Parıldayan saç aksesuarları, tüylü tokalar, renkli paravanalar(tel toka) vb. şeylerden uzak durmanızı öneriyoruz. Saçınıza istediğiniz modeli verebilmek için o ana kadar açık tutmanızda fayda var.


 Hafif makyaj ilk tercihiniz olsun 

Öncelikle iş görüşmeniz için yapacağınız makyajın, almak istediğiniz iş pozisyonu ve sektörüyle ilgili doğrudan alakalı olduğunu söylemeliyiz. İş görüşmesi için makyaj önerilerimizden ilki, şüphesiz göz makyajıyla ilgili. Sizle görüşmeyi yapan kişiyle göz göze geldiğiniz her an onun dikkatini dağıtabilecek türde bir göz makyajından kaçınmalısınız. Mesela renkli farları kullanmamalısınız. Ayrıca hafif bir allık sürmeyi unutmayın. Ruj renginiz ise ten renginizde veya hafif pembe tonlarında olabilir. Kırmızı ve mat rujlardan kaçının.


·       Oje sürecekseniz, rengini dikkatli seçin

İş görüşmeleriyle ilgili belki de en çok sorulan sorulardan biri de “Oje sürmeli miyim yoksa sürmesem daha mı iyi?” sorusudur. Oje sürmenizde bir sakınca yok ama bu demek değildir ki, parlak ve aşırı renkli ojeler tercih etmek iş görüşmesi için uygundur. Dikkat çekmeyen, pastel tonlarda bir renk seçmeniz gerekiyor. Hele ki konuşurken ellerinizi sıklıkla kullanan biriyseniz, çok dikkat çeken renkler, karşınızdakinin dikkatini dağıtacaktır. 


Keywords: iş görüşmesi için makyaj, iş görüşmesi için saç modeli, iş görüşmesine uygun makyaj, iş görüşmesine uygun saç modeli, göz makyajı, saç modeli, ruj rengi
Kolay Randevu logo