Güzellik Uykusu İçin Tavsiyeler

Uyku belki de en çok dinlendiğimiz zaman dilimlerinden birini oluşturuyor. Yorucu ve stresli bir günün ardından ya da güne küçük molalar vermek istediğimizde soluğu yatağımızda alıyoruz. En sevdiğimiz eylemlerin başında gelen uykuyu daha güzel kılmaksa yapacağın küçük detaylardan geçiyor. Daha iyi ve kaliteli bir uyku için sana altın değerinde tavsiyelerimiz var.


Oda Sıcaklığı İdeal Olmalı

Uykuya geçiş evrelerinde odanın sıcaklığı oldukça önemli. Çok sıcak veya çok soğuk bir odada uykuya dalman biraz zor olabilir. Bu nedenle odanın sıcaklığına oldukça dikkat etmelisin.


Kötü Düşüncelerden Arının

Uykunun en büyük düşmanı endişe dolu düşünceler. Yatağa yattığın anda aklını kurcalayan o düşünceler senin uykuya dalmanı zorlaştırır. Her ne kadar zor olsa da yatağa girmeden önce aklındaki kötü düşünceleri kendinden uzaklaştırman oldukça önemli. Yoksa ne kadar uykun olursa olsun uykuya dalman uzun sürebilir. Bu süre uzadıkça da yatağında kalman zorlaşabilir. Pozitif düşünüp kendini pembe hayallere bırakabilirsin.


Ilık Bir Duş Alın

Yatağa girmeden önce alacağın ılık bir duş daha sağlıklı bir şekilde uyumana yardımcı olur. Rahatlayan ve hafifleyen bedenin yatağın içerisinde kendini huzurla uykuya bırakır. Hem daha temiz hissettiğinde üzerinde bulunan olumsuz düşüncelerden arınmanda kolaylaşır.


Bitki Çayı İçin

Uyumadan önce içeceğin bir bardak bitki çayı çok daha kaliteli bir uyku uyumanı sağlar. Hem dinlendirici hem de arındırıcı olan bu çaylar sayesinde yatağa girdiğin anda göz kapakların yavaşça kapanır. Eğer bitki çayları ile aran yoksa bir bardak ılık süt de içebilirsin. Özellikle soğuk kış günlerinde sıcak içecekler uykuya geçiş evresini hızlandırır.


Ağır Yemeklerden Kaçının

Uyumadan evvel ağır yiyecekler tüketmen bütün uyku süresi boyunca rahatsız olmana neden olur. Bu nedenle uyumadan 3 – 4 saat öncesine kadar bir şeyler yemeyi bırakmalısın. Ağır ve yağlı yemekler tüketirsen uyku kalitende düşüş olabilir.


Kafeinden Uzak Durun

Kafein içeren içeceklerin uykuya olan olumsuz etkileri hemen hemen herkes tarafından biliniyor. Bu nedenle gün içerisinde ve uyumadan önce bu içeceklerden uzak durmanda fayda var. Uykunun kaçmasını istemiyorsan günlük kafein tüketimine dikkat etmelisin.


Yatak Rahatlığına Dikkat Edin

Rahatsız bir yatak ve yastık uyku kalitesini düşüren baş faktörlerden bir diğeri. Bu nedenle yatağının ve yastıklarının bedenine uygun olduğuna dikkat etmen gerekiyor. Rahatsız bir yatak bel ağrıları çekmene, yastıklar ise boyun tutulmaları yaşamana neden olabilir. Yatak ve yastık seçiminde kaliteden ödün vermemen önemli.


Anahtar Kelimeler: sağlıklı uyku, düzenli uyku, düzenli uykunun önemi, düzenli uyku için tavsiyeler


Kolay Randevu logo