Göz altı morlukları hepimizin ortak derdi. Zaman zaman yoğunlaşan göz altı morlukları solgun ve cansız görünmemize neden olabiliyor. İş yerinde veya okulda “Hasta görünüyorsun, iyi misin?” diye sorduklarında göz altının normalden daha mor ve koyu göründüğünü anlayabilirsin. Göz altı morlukları her ne kadar makyajla gizlense de uzun süre havasız kalması aslında doğru değil. Bu nedenle eve gelir gelmez mutlaka makyajını temizlemende fayda var. Peki, göz altı morlukları neden oluşur? Göz altı morluklarının nedenin oluştuğunu öğrendikten sonra tedavi sürecine başlayabilirsin.


Yorgunluk

Yorgunluk göz altı morluklarının en önemli sebeplerinden biri. Yoğun çalıştığın dönemlerde gözlerinin altında mor halkalar görebilirsin. Gözlerini dinlendirmek, enerji veren besinler tüketmek göz altı morluklarının azalmasına yardımcı olabilir. Özellikle bilgisayar başında uzun saatler kaldığınızda göz altı morluklarının daha da arttığını göreceksiniz. Bu gibi durumlarda mutlaka okuma gözlüğü kullanmalısın.


Uykusuzluk

Yetersiz uyku da göz altı morluğuna neden olabiliyor. Uykunu alamadığın günlerde cildin daha solgun ve cansız görünebilir. Bunun önüne geçmek için daha uzun saatler uyumalısın. Yetişkin bir bireyin her gün en az 6-7 saat uyuması gerekiyor. Bundan daha az uyuduğunda hem cildinde hem de bedeninde olumsuz etkiler görmen yüksek ihtimal. Özellikle yoğun çalıştığın günlerin sonrasında mutlaka uzun saatler uyumalı, cildini dinlendirmelisin. Uyumadan önce göz altına süreceğin nemlendirici göz çevresi kremi de göz altı morluklarının geçmesine yardımcı olabilir.


Yetersiz beslenme

Göz altı morluklarının nedeni yetersiz beslenme de olabilir. Vitamin eksikliği, sağlıksız beslenme ve yetersiz sıvı tüketimi göz altının mor görünmesine neden olabilir. Bunun önüne geçmek için bol bol sebze tüketmeli ve gün içinde en az 2-2,5 litre su tüketmelisin. Vitamin eksikliğin varsa en yakın zamanda doktora giderek vitamin takviyesi için önerilerde bulunmasını isteyebilirsin. Özellikle fazla kafein ve tuz tüketimi göz altı morluklarını tetikleyen nedenlerin başında geliyor.


Yaşam tarzı

Günlük yaşantında alkol ve sigara tüketimin fazla oluyorsa eğer göz altı morluklarının oluşması da kaçınılmaz Daha sağlıklı bir cilt ve beden için sigara ve alkolü hayatınızdan çıkarmanda fayda var. Sigara içmek cildimizdeki oksijen miktarının azalmasına, dolayısıyla damarlarımızın genişlemesine neden oluyor. Genişleyen damarlar da göz altı morluklarının oluşumunu hızlandırıyor. Sigara ve alkol tüketimi en aza indirgendiğinde cilt de zamanla parlar, daha canlı bir görünüm kazanılır ve göz altı morluklarında da büyük ölçüde azalma olur.


Kemik yapısı

Yüzünün kemik yapısı göz altı morluğunun nedenlerinden biri olabilir. Çukur göz yapın varsa gözlerin daha geri planda kalabilir. Bu da gözlerinin daha karanlık yani mor görünmesine neden olabilir. Bu görünümü gizlemek için kapatıcı kullanabilirsin. Ten rengine uygun kapatıcıyı göz altılarına ters üçgen şeklinde sürebilir ve elinle dağıtabilirsin.


Fazla güneşlenmek

Güneş altında uzun saatler kalmak ciltteki melanin pigmentinin artmasına neden olur. Melanin seviyesi arttıkça göz altları daha mor görünebilir. Bunu engellemek için güneşli günlerde yüzüne mutlaka güneş kremi sürmeli ve güneş gözlüğü takmalısın.


Göz altı morluklarını gidermede kullanabileceğin en doğru kremler veya tedavi yöntemleri öğrenmek için uzmanına danışabilirsin. Kolay Randevu’da bulunan güzellik merkezleri ve güzellik uzmanlarının listesine buraya tıklayarak ulaşabilir, adreslerini öğrenip onları ziyaret edebilirsin. Gitmeden önce randevunu almayı unutma!.

Anahtar Kelimeler: göz altı kremi, göz altı morlukları nedenler, göz altı torbaları nedenler, göz altı morlukları, gözaltı morlukları, gözaltı torbaları, göz altı morlukları nasıl giderilir


Kolay Randevu logo