En Kolayından Saç Uzatma Yöntemleri

Yapılacaklar belli, ilk olarak:

Saçlarınızdaki Kırıkları Aldırın

Saçlarınızdaki kırıklar saç uçlarının hava almasını engeller. Saçlarınızdaki kırıkları düzenli bir şekilde aldırırsanız eğer saç uçları hava alacak ve daha hızlı uzayacaktır.

Saç Diplerinize Masaj Yapın

Şampuanlama sırasında saç diplerinize dairesel hareketlerle masaj yapmak saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırır ve saçların daha hızlı uzamasını sağlar.

Saç temizliği sırasında saç diplerinizi rahatlatacak masaj hareketleriyle saçlarınızın uzamasını hızlandırabilir ve bir yandan da daha etkili bir saç temizliği yapabilirsiniz.

Saçlarınızı Temiz Tutun

Saçın hızlı uzaması için saç diplerinin hava alması oldukça önemlidir. Saç diplerinde biriken yağ, kir, kepek vb. yabancı maddeler saç köklerinin hava almasını engeller. Bu nedenle belli aralıklarla saç temizliğinin yapılması gerekir.

Saçlarınızın Kurumasını Engelleyin

Saçı her gün şampuanlayarak yıkamak saçların kurumasına neden olabilir. Saçın kuruması da saçın uzamasını yavaşlatan faktörlerin başında gelir. Bunun için her gün duş alıyorsanız eğer her seferinde şampuanlamak yerine sadece su ile durulayın.

Bakım Yağları İle Saçınızı Besleyin

Saçlarınızı bakım yağlarıyla yaptığınız maskelerle güçlendirebilir, kaybettiği nemi geri kazandırabilir ve uzamasını hızlandırabilirsiniz. Bunun için saç uzamasını hızlandıran yağlardan olan zeytinyağı, hindistan cevizi yağı, ısırgan otu yağı, tatlı badem yağı, avokado yağı ve keten tohumu yağından oluşan maskeleri uygulayabilirsiniz.

Saçların Hızlı Uzaması İçin Düzenli ve Dengeli Beslenin

Hızlı saç uzatma yollarından belki de en etkilisi düzenli ve dengeli beslenmedir. Özellikle saçın uzama hızını etkileyen C vitamini, riboflavin ve biotin gibi B vitaminleri alınmalıdır. C vitamini eksikliğinde cansız ve donuk saç yapısı ortaya çıkacaktır. Vitaminlerin işlenmesini sağlayan A, D, E ve K vitaminlerinin alınması da son derece önemlidir. Vücudun sağlıklı çalışması için doymamış yağ asitlerinin ve omega yağ asidi içeren yağların olduğu besinler tüketilmelidir.

Ayrıca folik asit, saçın yapı taşı olan keratin maddesinin oluşmasını sağlar, bu nedenle folik asitten zengin besinler alınmalıdır.

 

 

Kolay Randevu logo