Dövme geleneği epey eski zamanlara kadar dayanıyor.İnançlar,toplum anlayışı,bedenlerine yaptıkları çizimlerle iletişim kurmaya çalışmaları, kişinin ait olduğu grubu belirtmesi,romantik duyguları, dindarlığı dile getirmesi, hastalıklara ve kötülüklere karşı koruma özelliği gösterdiği inancı, duyguları dışa vurma,süs veya gösteriş amacıyla dövme sanatı günümüze dek icra edildi. Birden fazla  ülke, hijyene önem verilmediği ve bu nedenle de bulaşıcı hastalıklara neden olduğu gerekçesiyle dövme yapmaya yasaklar ve de sınırlamalar getirilmiştir.

Avrupa’da çok yaygın olma özelliği gösteren dövme sanatı özellikle gençler arasında oldukça popüler. Dövme yaptırmaya karar vermeden önce iyice düşünmenizi öneriyoruz. Acaba vücudumun neresine neyin dövmesini yaptırsam gibi soru işaretleriniz varsa bu yazımızı mutlaka okumalısınız. İyice düşünülmeden aniden verilen kararlar neticesinde geri dönüşü zor bir yola girebilirsiniz. Sonradan pişman olmamak için sonuçlarını iyi düşünmelisiniz. Kimsenin etkisi altında kalmadan, dövmesini yaptıracağınız şekli kendiniz beğenerek seçmelisiniz. Eğer gerçekten dövme yaptırmaya karar verdiyseniz, profesyonel dövme sanatçılarından birini seçmenizde fayda var.

Dövme yaptırmadan önce….

•        Küçük başlayın (yani küçük dövme modelleri seçin)

•        Acıya karşı ne kadar dayanıklı olduğunuzu bilin

•        Dövme yaptırmak için doğru zamanı bekleyin

•        Ucuz dövme yapan yerlerden ve ki uzak durun

•        Dövmenizi yapacak sanatçıyı önceden araştırın ve diğer işlerine bakın

•        Yaptıracağınız dövmeyi seçerken aceleci davranmayın

•        İlk günler Bepanthen kreminizi yanınızdan ayırmayın

•        Stres olmayın

•        Birlikte dövme yaptıracak bir arkadaş bulun

•        Seçtiğiniz dövme modelini özenle seçin, hatta üzerinde ufak oynamalar yaparak sadece size özel olmasını sağlayabilirsiniz.

•        Dövme yaptıracağınız yer her neresi olursa olsun, tıraşlanacağını unutmayın

•        Dövme yaptıracağınız sanatçıya bahşiş vermeyi unutmayın

•        Dövme yaptırdıktan sonra üzerine dokununca silinecekmiş hissine kapılmayın

•        Dövme yaptırdıktan sonra yapmanız gereken bakımla ilgili dövmecinizi iyice dinleyin

•        Seçtiğiniz dövmenin sizin için en iyisi olduğunu düşünüyorsanız eğer zaten öyledir. Başkalarını dinlemeyin.

Dövme yaptırmak kimi zaman hoş bir görüntü, sosyal bir algı yaratırken aynı zamanda negatif algıyı da beraberinde getirebilir. Ani kararların sonucu sizi her açıdan mutsuz edebilir. Kesinlikle"Herkes yaptırıyor, ben de yaptırmalıyım." düşüncesinde olmamalısınız. Dövme yaptırmadan önce sanatçıyı iyice araştırmalısınız vedaha önce yapmış olduğu çalışmaları incelemelisiniz  ki sonuç sizi mutlu etsin. 

Dövme yaptırdığınızın ertesi gününde pişman olmamak sizin elinizde. Bu nedenle tüm detaylarıyla (size kazandırdığı artı ve de eksileriyle) iyice düşünüp karar vermelisiniz.Dövme yaptırmadan önce her açıdan bilinçli olmanız gerekir. Dövmesini yaptıracağınız şekli seçmek, fiyatı, boyutu, bakımı gibi unsurlara dikkat ederek faaliyete geçirmeniz sizin için daha iyi olacaktır.

Dövme yaptırmadan bir gün önce alınması gereken önlemleri unutmayınız!
- Kan sulandırıcı ilaçlar 
- Alkol
- Aspirin kesinlikle alınmamalıdır: dövme yapım aşamasında kanamaya neden olur.

Dövme Yapım Aşamasında;

- En önemlisi temizlik! (Dövme yapılacak ortamın ve kullanılan gereçlerin steril, hijyenik olması)
- Tek kullanımlık iğnelerin kullanılması,
(Aynı iğnelerin birden çok kişide kullanılması kan yolu ile bulaşan hepatit, HIV (AIDS),frengi gibi bulaşıcı hastalıklara neden olabilir.)
- Dövmeyi yapan kişinin eldiven kullanması, sağlığınız için oldukça önemli.

Ayrıca 18 yaşın altındaki kişilere aile izni olmadan dövme yapılmadığını belirtmeliyiz.Hayatınız boyunca vücudunuzda taşıyacağınız modeli, figürü, sözü, izi çok iyi düşündükten sonra seçmenizi ve sonrasında dövmenize her baktıkça gülümsemenizi temenni ediyoruz.

Bulunduğunuz il ya da ilçede en iyi dövme/tattoo merkezlerini Kolay Randevu’dan buraya tıklayarak kolaylıkla bulabilirsiniz.


Anahtar kelimeler: dövme yaptırmadan önce, dövme, dövme sanatı, dövme modeli, dövme yaptırmak, dövme modelleri, dövme yaptırmadan önce bilinmesi gerekenler, dövme merkezi

Kolay Randevu logo