Ayak Bakımıyla İlgili Faydalı Bilgiler

Alışkanlık edinin! Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki, bakımlı olmak için çok paralar harcamanıza hiç gerek yok. En temel kuralımız ayak bakımında temizlik şart. Vücudun taşıyıcı görevini üstlenen ayaklarımızın bakımı tahmin ettiğinizden çok daha önemli.

Ayakkabı Seçimi

Ayakkabı seçiminin yanlış tercihleri ayaklarda istenmeyen kokuları oluşturabilir.Kokuyu önlemek için ayaklarınızı bol bol yıkamalı ıslak yer kalmayacak şekilde mantar oluşumunu engellemelisiniz.Yanlış tercih edilen ayakkabıların ayağınıza vurmaması için yara bandı yapıştırmanız geçici de olsa rahatlık sağlayacaktır.

Evde bakım

Hemen hemen herkesin evinde bulunabilecek ürünler sayesinde hem doğal ve sağlıklı hem de ekonomik bir şekilde ayak bakımınızı yapabilirsiniz. Hiçbir ücret ödemeden, evdeki malzemelerle yapabileceğiniz kürler varken fazla paralar harcamaya gerçekten de hiç gerek yok. Her gün ayaklarınızı ılık suyla sabunlayıp soğuk suyla durulamayı, parmak aralarını dahil kurutmayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Duşta topuklarınızı ponza taşıyla (sünger taşı,topuk taşı,köpük taşı olarak da bilinir ve eczanelerden veya aktardan çok uygun fiyata temin edebilirsiniz) temizleyin. Bu sayede ölü hücrelerden kurtulduktan sonra sertleşen topuklarınızın yumuşadığını fark edeceksiniz.Temiz, yumuşak ve pamuksu dokuyu hissedebilirsiniz.

Uyumadan önce

Uyumadan önce yıkadığınız ayaklarınıza nemlendirici sürün, ancak nemlendirici kremin parmak aralarına gelmemesi lazım, aksi takdirde nemli kalırsa mantar oluşumuna neden olur. Uyumadan önce ayaklarınıza masaj yaparak kreminizi sürün ve ardından pamuk çorap giyin.Sabah uyandığınızda ayaklarınızın yumuşacık, pamuk gibi olduğunu farkedeceksiniz.

Ek Bilgiler

·         Yorgun, şiş ayaklarınızı soğuk su içerisine beyaz sirke ekleyerek 15-20 dakika bekletip havlu yardımıyla kurutabilirsiniz.

·         Ayaklarınızı yıkadıktan sonra mutlaka ve mutlaka kurutmalısınız Kurutmazsanız eğer mantarla başınız derde girebilir.

·         Ayak sağlığınız için büyük ve küçük ayakkabıları kesinlikle tercih etmemelisiniz. Buçuklu numara giyiyorsanız bile ayağınıza en uygun ayakkabıyı almanızı öneriyoruz.

·         Ayakkabı konusunda tercihlerinizin yanlış olması halinde ayaklarınızda nasır oluşumu kaçınılmazdır.

·         Pedikür yaparak veya yaptırarak nasırınızdan kurtulabilirsiniz.Ağrılı nasırlarınız varsa şayet ayak bakım merkezine gidip temizletmeniz gerekir.Kolay Randevu ile en yakınınızdaki ayak bakım hizmeti veren kuaför ve bakım merkezlerini tek tıkla bulabilirsiniz.

·         Ayak tırnaklarınızı düzenli bir şekilde düz kesmeye özen göstermelisiniz. Batıklarınızın olmaması için tırnaklarınızı dipten kesmemelisiniz.

·         Yorgun ayakların tek ilacı soğuk sudur.

·         Ayaklarda oluşan şişmeleri ve kan dolaşımını dengelemek için ayaklarınıza masaj yapın.

·         Ayak tırnaklarında sıklıkla oje olduğunda tırnakların hava alması engelleniyor.Tırnaklarınızı mümkün olduğunca hava almasını sağlamalısınız.

·         Ayak bakımında kullandığınız ürünleri dezenfekte etmeyi unutmayın özellikle pedikür yaparken veya yaptırırken dezenfekte edilmiş gereçlerin kullanıldığından emin olun. Bunun yanı sıra pedikür yaptırdığınız yerin temiz ve sağlıklı bir ortamda gerçekleşmesi ayak sağlığınız için çok önemli.Ortak kullanılan manikür pedikür setlerinden kolayca bulaşıcı hastalıklar bulaşabilir. Dikkat etmelisiniz.

·         Sağlıklı, bakımlı ve yumuşacık ayaklarınızın olması içinse bakımı ertelemeyiniz.

Ayak kokusuyla sıcak ya da soğuk havaların pek de ilgisi yok esasında.Sağlıklı ve bakımlı ayaklara sahip olmak istiyorsanız,iyi ve düzenli bir bakım şart. Buna zamanınız yoksa ayak bakım merkezlerine belli zaman aralıklarıyla gidebilirsiniz. Ayrıca ayak bakımında süreklilik çok önemli; 1 ya da 2 kere bakım yaptınız ama sonuç alamadınız. Bu gibi durumlarda her gün veya gün aşırı bakım kürlerini uygulamanız gerektiğini unutmayın. Uyguladığınız ayak bakım kürlerinden verim almak istiyorsanız devam etmelisiniz.

Ayak peeling’i

Evde kendi ayak bakım peeling'i hazırlamak oldukça kolay!

Malzemeler

·         Zeytinyağı (yarım çay bardağı)

·         Süt (yarım çay bardağı) 

Bir kabın içerisinde bu 2 malzemeyi karıştırın, ayaklarınıza dairesel masaj yaparak yumuşatın ve daha sonra şeker ekleyerek ayak peeling işlemini tamamlayın. Şekeri de ekledikten sonra ayaklarınıza iyice masaj yapın ve ılık suyla durulayın. Havlu yardımı ile iyice kurulamalısınız. Bu işlemi haftada 1 veya 2 kere uygulamanızda fayda var.

Karbonat,limon suyu, beyaz sirke de ayak banyo suyunuza katabileceğiniz ürünler arasında bulunuyor. Bu malzemelerin hepsi de ayaklarınızın yumuşamasına yardımcı olur. Ayrıca beyaz sirkenin tırnak mantarını önemli ölçüde azaltarak yok ediyor bilginize.

 

Anahtar kelimeler: ayak bakımı, ayak masajı, bakım kürü, bakım kürleri, ayak bakım kürleri, ayak kokusu, ayak kokusu nasıl önlenir, ayak bakım merkezi, ayak mantarı, ayak kremi, ponza taşı

Kolay Randevu logo