MOS Kuaförden Ali Subaşı ile Röportajı

Mos Nişantaşı’nın sahibi sevgili Ali Subaşı ile güzellik sektöründeki trendler, Kolay Randevu ve MOS’a dair her şey hakkında konuşma imkanı bulduk.


 

-        MOS zincirine nasıl dahil oldunuz?

2011 yılında ben MOS ailesine dahil oldum ve kesim direktörü olarak devam ettim. Ortalama 4 yıl City’s Nişantaşı’nda çalıştıktan sonra, MOS’un akademik bölümünde ciddi eğitimler alarak ve çok ciddi eğitimler vererek birçok arkadaşımız arasından sıyrılıp, franchise olarak devam ettik. Eğitim akademiden başlar, franchise sistemi olarak devam eder.


-        Sizin sektöre girişiniz nasıl oldu?

Ortaokuldan sonra ablamın eşi beni yönlendirdi. 24 yaşında askerden döndükten sonra da dünyaca ünlü bir yarışma olan TrendVision’a katıldık. Amerika’da Chanel, Christian Dior, Louis Vuitton gibi büyük markaların olduğu bir podyumda bizi sahneye aldılar ve dünya 3.lüğünü kazandık.

Sonrasında Bebek’te Yıldırım Özdemir beni çağırdı. Bir süre onun yanında çalıştıktan sonra MOS Akademi’nin başına geçtim. 2015 yılına kadar MOS’ta devam ettim ve o yıl marka oluşumu için MOS’un kurucularından Doğan Bey ile konuştuk ve 1.5 seneden beri kendi yerimi işletiyorum.


-        Kolay Randevu ile nasıl tanıştınız?

Hep reklamlarını görüyor ve kuaför arkadaşlarımın ortamlarında duyuyordum. Hep Kolay Randevu ile çalışmak istiyordum fakat bir ulaşmak için fırsat bulamamıştım. Ta ki Kolay Randevu bize ulaşana kadar… Sistemi anlatmaya başlayınca ‘’Biz buna dünden hazırız’’ dedim ve hemen çalışmaya başladık.


-        Sizin en favori işlemleriniz neler peki?

Çoğu meslektaşımız topuzun zor olduğunu söylerler. Bana göre tam tersi kesim zor. Örneğin; topuzu beğenmediğiniz zaman bozma, boyayı beğenmediğiniz zaman rengini değiştirme ihtimaliniz var. Fakat kesim öyle değil. Kesilen bir saçı eski haline getiremiyorsunuz. Bu yüzden en zor işlem olan kesimi yapmayı çok seviyorum. Özellikle kesimle birlikte renklendirme yapmak favorim.


Yaptığınız sadece size özel işlemler neler? MOS’u MOS yapan en önemli faktör nedir?

Biz daha çok kişiye özel çalışıyoruz. Kişiye özel derken, bir kadın buraya geldiği zaman biz sadece saçını yapmakla mükellef değiliz. Onun hayatına ne kadar dokunup, yön verebilirsek o derece mutlu oluyoruz. Biz bunlarla ilgili kişisel gelişim eğitimleri alıyoruz. MOS’un bünyesinde olan herkes bu eğitimleri almak zorunda. Yani ben size baktığım zaman, sizin ayak numaranızdan, göz renginize, giyim tarzınıza kadar inceliyorum. Size kestiğim ya da yaptığım saçı eve gidince başka tarzda kıyafetlerle de rahatça kullanabilmeniz için tüm bunlar. Ben sadece sizin şu anki kıyafetinize göre işimi yaparsam en büyük hatayı yaparım. O yüzden biz ilk 15-20 dakika müşterimizle konuşuyoruz. Ancak bu konuşmayı yaptıktan sonra, saça geçebiliyoruz. İlk önce kişinin hayatı önemli bizim için. Ona ne katabiliriz, onla nasıl iletişim kurabilir ve onu nasıl mutlu edebiliriz çabasındayız.


MOS’un her zaman da farkı buradadır. MOS, her şeyden önce çok iyi dinleyicilere sahiptir. Bunlarla ilgili psikologlar, spor eğitmenleri ve fitness hocalarıyla çalışıyoruz.

Diğer bir faktör de her zaman, en iyi ürünlerle çalışıyor oluşumuz. Bizim mutfağımıza girdiğinizde başka ürün göremezsiniz.


-        2017 saç trendlerinden bahsedebilir miyiz biraz?

Moda tabi ki olmazsa olmaz ama ben daha çok insanın kendi modasını yaratmasını savunuyorum. Bu sene kesimlerde bob ve lob kesimlere yöneliyor olacağız. Ombreler , sombreler, highlight lar 2017’de pek kalmayacak. Örgüler ve saç aksesuarlarını sıkça göreceğiz. Mickey Mouse modeli topuzu çok göreceğiz. Renklendirmede İskoç kadınlarının pas bakır saç rengi sıkça karşımıza çıkacak. Bu kış özellikle daha sıcak renklere yöneleceğiz.


Kolay Randevu logo