Afrika Örgüsü Hakkında Bilinmeyenler

Afrika örgüsü, Afrika'da nesilden nesile aktarılmış eski ve köklü bir sanattır. Sanat formunun kökenleri M.Ö. 3500 yıllarına, hatta Mısır'a kadar uzanıyor. Afrika'nın her bölgesi,saç örgüsünde kendi geleneksel stillerine sahip ve her kabilenin kendine özgü bir tarzı vardır. Mesela birçok Batı Afrika ülkesinde, saç örgüsü, kişinin sosyal statüsünü, yaş grubunu ve kabileye olan aidiyetini gösteriyor. Afrika’da saç örgüsü esas olarak kadınlara özgü bir şey olsa da bazı bölgelerde erkekler de kendi stilleri yaratır ve kısa ya da uzun fark etmeksizin, kendi saçlarında uygularlar.

Afrika Örgüsü Çeşitleri

·      Country Plait

Diğer örgü stillerine göre daha kalın olan ve yukarıdan aşağıda doğru incelen bir model olan country plait, genellikle gece davetlerinde, şık abiyeler ile kullanılıyor. Yapımı da diğerlerine göre daha kolay.


·      Cornrow

Country plait modelinden sonra geliştirilen bir Afrika örgü stili olan cornrows, daha çok genç jenerasyon tarafından tercih ediliyor. Country plait modelini biraz andırsa da cornrow stilinde daha sık ve ince örgüler oluyor.


·      Tek Örgü (Single Braid)

Single Braid olarak bilinen tek örgü, aslında çoğu kişi tarafından kullanılan klasik Afrika örgüsü. Afrika düğümü ya da Zulu düğümü olarak adlandırılan düğümlerle yapılıyor. Hem zaman hem de maliyet açısından diğerlerine göre daha uğraştırıcı. Genellikle gerçek saç eklentileri oluyor.


İlginç Bilgiler

Çok genç yaşlardan itibaren köydeki kızlar saçlarını genellikle örgülü olarak kullanırlar. Küçük yaştakilerin saçları ise yaşlı kadın akrabaları, ablaları, anneleri, büyükanneleri, kuzenleri, teyzeleri tarafından yapılır. Önce izleyerek, sonra yaparak öğrenirler. Bu becerilerini geliştirmek için de kendinden küçük akrabalarında deneme yaparlar. Kırsal alanlarda yaşayan Afrikalılar kendi kendilerini geliştirse de kentleşmenin ve globalleşmenin ardından Afrika saç örgüsü kısmen profesyonel kuaförlerin yaptığı bir sanat haline geldi. Kırsal bölgelerde çok karmaşık örgü stilleri uygulanıyor. Ama dünya geneline bakacak olursak genellikle “tek örgü” modeli tercih ediliyor.

Afrika’da yüzlerce farklı kabile var ve bu kabilelerin hepsi de çeşitli kültürlere sahip. Dolayısıyla saç örgülerinin stilleri de birbirinden farklı. Hatta bazen yerliler sadece saç stiline bakarak, o kişinin hangi kabileden olduğunu anlıyor. Afrika kabilelerinden birkaç örnek:     

Mangbetu kadınları saçlarını düzleştirip koni şeklindeki küçük bir sepete sarıyor.Sonrasında ise renkli tel tokalarla süslüyorlar.

Miango kadınları örgülerini eşarplarla örter ve yapraklarla süslerler.

Massai, Güney Kenya ve Tanzanya yerlileri, kırmızı rengini çok severler ve saçlarını kırmızıya boyamaya bayılırlar.Erkeklerin çoğu da saçlarını örer ve hayvan gübresi ile sertleştirirler. 

Afrika saç örgüsü, genellikle çok zaman harcanan bir etkinliktir. Etkinlik diyoruz çünkü saç örmek Afrika’da sıradan bir olay değil, aynı zamanda sosyalleşmek için de harika bir etkinlik.Farklı ve yaratıcı saç örgüsü stilleri oluşturmak için bir gün veya daha fazla zaman harcamak gerekebilir. Afrika örgüsü geleneğinde çok ilginç bir kural da vardır: Eğer birisi sizin saçınızı örüyorsa ve bunun için saatlerini harcıyorsa, siz de bunun karşılığında onunkini örmelisiniz. Günümüzde tüm dünyaya ünü yayılmış olan Afrika saç örgüsünü artık neredeyse bütün kuaförler yapıyor.

 

Anahtar Kelimeler: saç örgüsü, örgü, örgülü saç, saç örgü modelleri, afrika saç örgüsü, afrika saç modelleri, saç modeli, saç modelleri, ilginç saç örgüsü
Kolay Randevu logo