Makyaj ürünleri alırken sadece markasına bakman yeterli değil. Sağlıklı ve uzun kullanımlık ürünler almak istiyorsan kozmetik alışverişinde daha dikkatli olman gerekiyor. Makyaj malzemelerinin de son kullanma tarihi olduğunu biliyor muydun? Cilt problemi yaşamamak ve makyajının daha pürüzsüz görünmesi için makyaj malzemesi alırken birkaç noktaya dikkat etmen gerekiyor. Aşağıdaki maddelere göz gezdirerek artık makyaj malzemelerini daha bilinçli satın alabilirsin.

Parabene dikkat et

Kozmetik firmaları ürünlerin raf ömürlerini uzatmak için makyaj malzemelerinin içinde paraben koyabiliyor. Paraben insan sağlığı için en tehlikeli kimyasalların başında geliyor. Makyaj malzemesi veya cilt bakım ürünü alırken ambalajın üzerindekileri mutlaka detaylıca okumalısın. İçinde paraben içeren ürünleri kullanmak yerine parabensiz ürünleri almanı öneriyoruz. Bunun yanı sıra makyaj malzemesini aldıktan sonra mutlaka fişini veya faturasını da istemelisin. Aksi takdirde ürünü satın aldıktan sonra değiştirmesi neredeyse imkansız olacak.

Son kullanma tarihini kontrol et

Makyaj ürünlerinin son kullanma tarihlerini kontrol etmeyi unutmamalısın. Her ambalajın üzerinde yazan son kullanma tarihi ürünlerin cinsine göre değişebilir. Özellikle gözüne temas eden göz kalemi, maskara gibi ürünleri 3 aydan fazla kullanmamalısın. Fondötenini de yapısının bozulduğunu cildinde pütür pütür görünmesinden anlayabilirsin. Böyle bir durumda fondöteni kullanmayı bırakmalısın. Makyaj malzemelerini her daim kapakları kapalı olarak kullanmayı da unutma. Kozmetik ürünler ne kadar çok oksijenle temas ederse o kadar kısa zamanda bozulur.

Hijyen şartlarına bak

Kozmetik alışverişi sırasında ürünlerin mağazadaki şartlarını mutlaka kontrol et. Fondötenin senden önce kullanıp kullanılmadığına veya göz kaleminin ucunun açık olup olmamasına bak. Ürünlerin kapakların kapalı ve bantlı olmasına da özen göstermelisin. Makyaj malzemesini arkadaşlarınla paylaşmamaya özen göster. Özellikle makyaj süngeri ve makyaj fırçasının kişisel bir eşya olduğunu unutma. Eğer arkadaşının makyaj malzemesini kullanacaksan iyice temizlemeli ve kullandıktan sonra da tekrar yıkamalısın.

Cilt tipine uygun ürünler seç

Makyaj malzemesi alırken dikkat edeceğin en önemli unsurlardan biri de sana uygun olup olmaması. Eğer yağlı bir cildin varsa ışıltılı ve ıslak görünümlü fondötenler sende parlama yapabilir. Bunun yerine mat bitişli fondötenler tercih etmelisin. Tam tersi kuru cildin varsa da mat fondötenler yerine cildini daha parlak gösterecek ten ürünleri kullanmalısın. Ten renginin de allık ve ruj seçiminde önemini unutma. Ten rengine uygun allık seçerek daha sağlıklı bir makyaj stili yaratabilirsin. Makyaj malzemelerini seçerken başkasına yakışıp yakışmamasından ziyade kendinde nasıl göründüğüne dikkat etmelisin.

Kolay Randevu ile en iyi güzellik ve bakım merkezlerini tek tıkla bulabilir ve dilediğini seçerek randevu alabilirsin. Bu sayede kozmetik ürünleri ve alışverişi hakkında daha fazla bilgi edinebilirsin.

Anahtar kelimeler: kozmetik ürünler, kozmetik alışverişi, makyaj ürünleri


Kolay Randevu logo