Gluten Nedir? Glutensiz Beslenmeye Dair Her Şey

Gluten free gıdaların artmasının tek sebebi çölyak hastalığı konusunda yaratılan farkındalığın artması şüphesiz. Gluten intoleransı olan kişilere genellikle çölyak hastalığı da deniyor, ancak arada mutlaka ayrım yapılması gereken bir durum var. Buğday içeriğindeki 30 civarı farklı protein çeşidi var ve bunlardan ikisi olan gliadin ve gluten, “organik gıda” kavramının yerini hızla “hormonlu gıda” yerine bıraktığı şu günlerde yapısı değişerek insan vücudunda sindirilmesi zorlaşıyor. Çölyak hastalığın olmasa bile gluten free gıdalara ilgi duyuyorsan bu yazı tam da sana göre!

Çölyak hastalığı nedir?

Öncelikle gluten içeren gıdalardan birkaçına başka türde bir alerjin de olabilir; dolayısıyla sadece bu besinleri tükettikten sonra ben “çölyak hastasıyım” demen aslında doğru bir yaklaşım değil. Sindirim işleminin gerçekleştiği villus yapısının bozularak tüketilen şeylerin besin değerlerinin emilmesi temel olarak çölyak hastalığı olarak tanımlanıyor. Çölyak hastalığının net bir şekilde tespit edilebilmesi için de kan testi yaptırmak şart.

Gluten intoleransı nedir?

Çölyak hastalığı ile gluten intoleransı olan kişiler arasındaki en önemli fark, gluten intoleransı olanların çok az da olsa glutenli gıdalar tüketebilmesi. Çölyak hastaarı ise kesinlikle gluten içeren gıdalar tüketemiyor. Ama her ikisinde de mide bulantısı, mide krampı, kilo alımı, karın ağrısı, kabız, ishal vb. belirtiler aynı şekilde baş gösterebilir.

Glutensiz beslenme nedir?

Çölyak hastaları ve gluten intoleransı olan kişilerin glutensiz beslenme programları birbirinden farklı. Glutensiz beslenmede tahıl, paketli ürünler, dondurulmuş gıdalar, soslar ve unlu mamullere yer verilmiyor.

Gluten içeren gıdalar ve glutensiz gıdalar nelerdir?

Gluten içeren başlıca gıdalar:

·      Buğday, yulaf, arpa, çavdar

·      Makarna, pizza, şehriye, kuskus

·      Pasta, paketli gıdalar, unlu mamüller

·      Soya sosu

·      Hazır çorbalar

·      Hazır köfte harçları

·      Bira, votka, cin

Gluten içermeyen ve en çok tercih edilen gıdalar ise şöyle:

·      Et, balık, yumurta, tavuk

·      Sebze ve meyveler

·      Pirinç

·      Patates

·      Kinoa

·      Karabuğday, chia tohumu

·      Bezelye, mısır

·      Zeytinyağı

·      Bakliyatlar

·      Badem, mısır, pirinç, karabuğday, soya ve nohut unları

Anahtar Kelimeler: glutensiz beslenme kilo verdirir mi, glutensiz beslenme, gluten içeren besinler, glutensiz gıdalar, glutenin zararları, glutensiz beslenme nedir, çölyak hastalığı nedir, gluten nedir


Kolay Randevu logo