Pek çoğumuzun sıklıkla karşılaştığı bir durum baş ağrısı. Kimi zaman dayanılamayacak kadar şiddetli kimi zaman “İlaç alsam mı almasam mı?” ikileminde bırakacak kadar da dengesiz. Peki ya ilaç almadan sadece doğal yöntemlerle baş ağrını geçirebiliyor olsaydın? İşte birbirinden hızlı çözüm sunan doğal yöntemler:

Şifa deposu: Limon ve nane

Yarım limonu sıkın ve bir bardak suya 3 yaprak naneyle birlikte ekle. Bir süre beklettiğin suda bir bezi ıslat ve alnına koy. Her 15 dakikada bir bezi ıslatarak alnına koy ve beklet. Bir süre sonra baş ağrın hafifleyecek.

Koku hassasiyeti önemli

Koku hassasiyetin yüksekse eğer baş ağrı ataklarını sık sık geçirmen muhtemel. Bu nedenle eczaneden temin edebileceğin migren taşı ya da nane yağını koklamak baş ağrını azaltacaktır.

Sıcak – soğuk şoklaması

Baş ağrın şiddetlenmeye başladığı an sıcak su hazırla ve ayaklarını suyun içerisine koy. Ensen için de içi buz dolu bir poşet hazırlayarak vücutta sıcak – soğuk etkisi yaratabilir ve kan akışını değiştirerek baş ağrını hafifletebilirsin.

Evinde zencefili eksik etme

1/3 tatlı kaşığı toz zencefil veya rendelenmiş taze zencefili 1 bardak sıcak suya ekle ve iç. Bitkisel etkisi sayesinde kan damarların genişleyecek ve baş ağrında hızlı bir şekilde azalma olacak.

Hiçbir şey yoksa tek çare buz!

Büyük bir buz küpünü avucunuzun içine al ve var gücünle sık. Buradaki en dikkat edilmesi gereken nokta elinin “donduğunu” hissetmek.

Sadece bir kalem?

Dişlerinin arasına bir kalem koyup iyice sık. Sakın ola güç göstergesi yaparak dişlerine zarar vermeye kalkma! Alt çenen serbest kalmalı ve böylelikle başındaki basınç da azalarak ağrıyı hafifletecek.

Rahatlatan etkisiyle lavanta yağı

Aroma terapi tedavi yöntemlerinin baş tacı lavanta yağı baş ağrısı geçirmede de büyük rol oynuyor. Yarım tencere iyice kaynamış suya 4 – 5 damla lavanta yağı ekleyin ve sadece buharını soluyun. Bir diğer alternatif de 1/3 oranlarında badem yağı ve lavanta yağını karıştırıp şakak bölgene masaj yaparak uygula.

Güneşten uzak dur!

Yapılan bir araştırmaya göre sıcak ve susuzluk yoğun güneş ışınlarıyla birleştiğinde kombo etkisi yaratarak baş ağrılarını tetikliyor. Baş ağrın şiddetlenmeye başladığı an olabildiğince güneşten uzak durmaya çalışmalısın.

Kesin çözüm: Ilık bir duş

Ne çok soğuk ne çok sıcak; duş alacağın suyun vücudunu rahatlatacak derecede olması önemli bir ayrıntı. Baş ağrın sinüzit kaynaklı ise mutlaka suyun derecesini artırmalısın. Böylelikle nazal yollarını açarak burun tıkanıklığını da gidermiş olursun.

Anahtar kelimeler: baş ağrısı nasıl geçer, baş ağrısını azaltan doğal yöntemler, baş ağrısı hafifletici doğal çözümler, baş ağrısı nasıl hafifler


Kolay Randevu logo